IZDAVAČKA DELATNOST

Izdavačka delatnost Zmajevih dečjih igara obuhvata Časopis “Detinjstvo” koji kontinuirano izlazi od 1975. godine, kao i knjige koje za temu imaju književnost za decu i mlade, teoriju književnosti, literaturu za decu i mlade evropskih naroda. Izdavačka delatnost Zmajevih dečjih igara obuhvata: izdavanje knjiga, brošura, muzičkih knjiga i drugih publikacija, proizvodnju i distribuciju audio i video zapisa, izdavanje časopisa i sličnih periodičnih izdanja.

Časopis o književnosti za decu DETINJSTVO, posvećen je istoriji, teoriji i kritici književnosti za decu i mlade. Izlazi četiri puta godišnje, po svojoj koncepciji jedinstven je u našoj zemlji i okruženju, nosi visoku naučnu kategoriju M51. Uredništvo i redakciju časopisa čine članovi iz zemlje, regiona, drugih krajeva, stručnjaci u raznim oblastima literature za decu i mlade. Ideja o časopisu je bila ugrađena u koncepciju Zmajevih dečjih igara od njihovog postanka, a programski zadaci postavljeni su 1967. godine: afirmisanje literature za decu kao integralni deo književnosti, intenziviranje kritike literature za decu i usmeravanje književnosti za decu pravcem savremenog umetničkog izraza. Stalne rubrike: Portreti pisaca, prevodi, eseji, kritike, ankete, bibliografije. Neki od brojeva u potpunosti su posvećeni određenoj temi. Časopis prati originalnu koncepciju od prvog broja, a ona se dopunjava novim pojavama u literaturi. Dosadašnji glavni i odgovorni urednici: Vladimir Milarić (1975-1984), dr Slobodan Ž. Marković (1984-1993), dr Živan Živković (1993-1997), dr Jovan Ljuštanović (1997-2019), dr Snežana Šarančić Čutura (2020-2024), dr Zorana Opačić (od 2020) i dr Tijana Tropin (od 2024).

U okviru časopisa, a i kao zasebne sveske, izlazili su separati, posvećeni književnosti za decu u svetu, kao i tematske celine vezane za domaću literaturu: Zdenjek Slabi, ČEŠKA POEZIJA ZA DECU, Kristina Šmeja, SAVREMENA POLjSKA KNJIŽEVNOST ZA DECU, DRAMA DETINJSTVA (zbornik o delu Arsena Diklića), Rade Obrenović, MIŠEVI I MAČKE NAGLAVAČKE (najlepše pesme jugoslovenskih pesnika o miševima i mačkama), Karmen Bravo Viljasante, ŠPANSKA KNJIŽEVNOST ZA DECU, Miroslav M. Mitrović, SIRIJSKA KNJIŽEVNOST ZA DECU, Olivera Šijački, SAVREMENA MONGOLSKA PRIČA ZA DECU; Seja Babić, SVE IMA SVOJU PRIČU (savremena priča za decu u Mađarskoj), Ljubica Dotlić i Emil Kamenov, KNJIŽEVNOST U DEČJEM VRTIĆU, Sofija Nikolajeva, MAŠTARENJA (ruska književnost za decu), DEČJE OČI SU SVUDA ISTE (kineska književnost za decu); Miroslav Demak, JA POSADIH TELEFON (slovačka poezija za decu), Kiril Nazarov, CVEĆE MILO (bugarska poezija za decu)

Knjige teorijske i kritičke misli, studije o književnosti za decu, specijalizovana izdanja,
fotomonografije, zbornici, eseji: KAKO PREVODITI ZMAJA (zbornik – priredio Sava Babić), ZMAJEVE DEČJE IGRE 1958-1988. (fotomonografija – priredio Rade Obrenović), BRAVO ŠKOLA URA ZA IGRANJE (notni zapisi kompozicija na stihove pesnika za decu – priredili Jovan Adamov i Rade Obrenović), Dragan Lukić, MOJI SAVREMENICI (zapisi o piscima za decu), Jovan Ljuštanović, PRINCEZA LUTA ZAMKOM (Teorijska misao o književnosti za decu iz okrilja Zmajevih dečjih igara), Zorica Hadžić, OTVORENA PISMA JOVANA JOVANOVIĆA ZMAJA, Zorana Opačić, NAIVNA SVEST I FIKCIJA, Ljiljana Pešikan Ljuštanović, GOSPOĐI ALISINOJ DESNOJ NOZI, Snežana Šarančić Čutura, BRANKO ĆOPIĆ – DIJALOG S TRADICIJOM, Milan Šević, OD KIŠJANOŠA DO ZMAJA (priredila Zorica Hadžić), Medisa Kolaković, NARODNA KNJIŽEVNOST U KNJIGAMA ZA NAROD, Milutin Ž. Pavlov, MAJSTORI PLAVIH VIOLINA (eseji), TAČKA GDE SE DECA SMEJU (hronika 30 godina Festivala monodrame za decu Zmajevih dečjih igara)

Antologije i izbori iz svetske poezije za decu i mlade: DUGI, DUGI NIZ (antologija norveške lirike za decu i mlade – priredio Matis Matisen), DIE WÜNSCHELRUTE/VILINE RAŠLJE (antologija nemačke poezije za decu – priredio Verner Kifner), ENNYI MINDEN/KOLIKO TOGA (pedeset mađarskih pesama za decu – prevela i priredila Aniko Utaši), S ONE STRANE DUGE/DINCOLO DE CURCUBEU (antologija srpske poezije za decu – na rumunski preveo i priredio Ivo Munćan), DA LI MI VERUJETE/ ČI MI VERICE (izbor iz srpske književnosti za decu – na rusinski prevela i priredila Melanija Rimar), S GLAVOM U OBLACIMA/Z GŁOWĄ W CHMURACH (antologija poljske poezije za decu – preveo i priredio Zoran Đerić), ŠAL OD PAPIRA/LA BUFANDA DE PAPEL (antologija španske poezije za decu i mlade – odabrala, prevela i priredila Bojana Kovačević Petrović), DA LI SVINJE IMAJU KRILA/ DO PIGS HAVE WINGS (izbor anglofone poezije za decu i mlade – izabrao, preveo i priredio Peđa Trajković), ZLATNA VRATA/ZLATÁ BRÁNA (antologija slovačke poezije za decu – odabrao i preveo Miroslav Demak)

Savremena poezija za decu i mlade (domaći autori): Goran Novakov, ZRIKNI SVET KROZ ROZLE ĐOZLE (pesme), Peđa Trajković, SVAKOG PETKA, UTORKOM U SREDU (pesme), Đorđe Fišer, KAKO RASTU MAME (pesme), Gordana Maletić i Branko Stevanović, ZGODNO MESTO (poezija za decu Jovana Jovanovića Zmaja)

Romani, pripovetke, kratke price, monodrame, dramski tekstovi, putopisi za decu i mlade: Eivor Bergum, PORUKA IZ VOJVODINE (norveški omladinski roman), Jurij Nečiporenko, ZLATNI PETLIĆ (savremeni ruski roman za mlade), Arkadij Averčenko, VRAGOLANI I DANGUBE (priče za decu), Rita Fleis i Ferenc Kovač, IMOLA (lutkarska opera za decu), Olivera Jelkić, ZAUSTAVITE PLANETU (monodrame za decu), Vasilij Belov, STARI MALI (priče za decu), Rade Obrenović, EVROPA U DETALJE I JOŠ MALO DALJE… (priredila Dušica Marinović)

Svetske narodne bajke: SVE PTICE OVOG SVETA (bajke romanskih naroda), ŠAPNI TAKO TRI PUTA… (bajke slovenskih naroda), ARHIPELAG BAJKI (velške, engleske, irske i škotske narodne bajke)

Informator o radu Zmajevih dečjih igara – DOGLASNICE
Informator – Bilten – “Doglasnice” o radu Igara pojavio se 1970. godine. Urednici ovog glasila do sada su bili: Radovan Popović, Rade Obrenović, Miroslav Nastasijević, Pavle Janković Šole, Radovan Mićić, Vlada Todorović, Svetozar Malešev, Dušica Obrenović, Pop D. Đurđev.

Druge publikacije i izdanja
Kao poseban segment izdavačke delatnosti, razvija se produkcija pratećih publikacija: poetskih notesa, umetničkih i poetskih razglednica, lakata, reprodukcija radova likovnih umetnika i dece, bukmarkera, kataloga izložbi i knjiga, afiša, flajera, programskih knjižica, diploma, banera, zahvalnica, priznanja, elemenata papirnog i teatra senki, edukativnih publikacija namenjenim radu na literaturi sa decom i mladima…

Scroll to Top